Ward
Senior UX-designer
Portfolio
Spierziekten Nederland is de patiëntenvereniging voor mensen met een spierziekte. Met meer dan zeshonderd spierziekten willen zij ‘de wegwijzer in spierziekteland’ zijn, door voorlichting te geven, ervaringen van lotgenoten te delen en te fungeren als belangenbehartiger. Stuurlui vernieuwde onlangs de website van Spierziekten Nederland, omdat de oude site uit 2012 niet meer te beheren was.
De website is het belangrijkste voorlichtingskanaal van Spierziekten Nederland. Patiënten vinden er informatie over hun ziekte, behandelingen en behandelaren. Algemene informatie over spierziekten is voor iedereen beschikbaar op de site. Daarnaast is er diepgaande informatie die alleen voor leden toegankelijk is.
Op de oude site was het ledengedeelte met extra informatie volledig verborgen. ‘Was je geen lid, dan zag je niet wat je miste’, vertelt programmamanager Gemma Bierman. ‘In de nieuwe site hebben we een slotje, waardoor mensen zien wat ze missen. Hierdoor zien we ineens meer aanmeldingen. Vooral de specifieke ziekte-informatie trekt nieuwe leden aan. Door de nieuwe opzet van de site zien ze beter wat wij te bieden hebben en waar de meerwaarde van een lidmaatschap ligt.’
Gezamenlijk doorliepen we alle fases van websiteontwikkeling, startend bij een uitgebreide Discovery, om de wensen van de doelgroep goed in kaart te brengen. Met kwalitatieve interviews onder leden, niet-leden en vrijwilligers achterhaalden we de pijnpunten en belangrijkste doelen.
’Het was heel fijn hoe Stuurlui ons door het proces heen loodste’, vertelt Gemma. ‘We konden meeluisteren met de interviews en daar haalden we een schat aan informatie uit. Dat vond ik heel leuk en waardevol. Ook daarna, bij het vertalen van de uitkomsten naar wireframes, nam Stuurlui ons goed mee in de ontwikkeling. Als collega’s denk je soms vanuit gewoontes. Door de vragen die Stuurlui stelde en door goed te luisteren naar onze antwoorden, konden zij daar doorheen prikken en slimme adviezen geven over de opzet van de nieuwe website.’
Door de European Accessibility Act 2025 is digitale toegankelijkheid een absolute must geworden voor iedereen. Voor Spierziekten Nederland zijn hun leden echter zelfs een deel van de doelgroep. Daarom was het ontwikkelen van een toegankelijke website ook een belangrijk thema bij de nieuwe WordPress website.
Gemma: ‘We wilden een website die volgens de WCAG-normen gebouwd werd. Tegelijk zijn we nog niet zover dat we alles toegankelijk hebben kunnen maken. Door capaciteitsproblemen voldeed een deel van de content bijvoorbeeld nog niet. Deze stond op de oude website veel in pdf’s. We hebben dusdanig veel content dat we dat niet in één keer omgezet kregen. In onze toegankelijkheidsverklaring hebben we dit daarom opgenomen.’
Op de nieuwe website ligt de focus op de kerntaak van de patiëntenvereniging: een wegwijzer in Spierziektenland zijn. Alle content van de oude site is daarom langs deze lat gelegd. Hoewel de website nog steeds een enorme schat aan informatie bevat, is veel inhoud daarom ook niet meegenomen.
‘De nieuwe site geeft een heel opgeruimd gevoel’, vertelt Gemma. ‘We hebben meer focus op onze kerntaak, waardoor alles ook makkelijker beheersbaar is. Vrijwilligers houden de inhoud bij en ook zij zijn hier erg over te spreken.’
De eisen voor het bouwen van de nieuwe site waren niet alleen technisch van aard, vertelt Gemma: ‘We zijn een ANBI. Daarom zochten we specifiek naar een no nonsense club die ons goed kan helpen en goed kan meedenken met ons beperkte budget. In Stuurlui vonden we een fijne club mensen met die mentaliteit; die ziet wat je wilt bereiken en die meedenkt in wat er kan voor het beschikbare budget.’
Senior UX-designer
Senior UX designer
Senior designer
Senior Developer
Senior support engineer
DevOps
Commercieel directeur & founder